Szkoła Podstawowa im. Batalionów Chłopskich w Sadowiu

Kronika Oddziału Przedszkolnego

 

 

 

Kronika oddziału

przedszkolnego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Kiedy człowiek ma pięć lat

wtedy chce poznawać świat

więc przychodzi do przedszkola”

 

 

     Na całym świecie jest mnóstwo małych dzieci, które wyrastają na dzielnych strażaków, policjantów czy też lekarzy. Sadowie ma również swoich najmłodszych przedstawicieli pełnych energii i zapału do działania. Dzięki oddziałowi przedszkolnemu moc drzemiąca w nas jest spożytkowana na naukę, poznawanie drugiego człowieka, a przede wszystkim na zabawę, gdyż pracą dzieci jest zabawa.

 
     W roku szkolnym 2013/2014 do oddziału przedszkolnego 0b przy Publicznej Szkole Podstawowej w Sadowiu zostało zapisanych 26 dzieci, w tym 13 wyjątkowych dziewczynek i 13 wspaniałych chłopców w wieku 6 lat.

W naszej codziennej pracy i zabawie są z nami:

  1. Bożena Doch
  2. Małgorzata Gumuła
  3. Ewa Połowniak
    Upłynęły słoneczne wakacje, skończył się czas błogiego wypoczynku, zabrzmiał pierwszy dzwonek. Rozpoczął się kolejny rok szkolny. Z tej okazji dnia 2 września w sali gimnastycznej odbył się uroczysty apel. Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie wprowadzeniem szkolnego sztandaru i odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie głos zabrał pan dyrektor Karol Błaszczuk, który powitał serdecznie wszystkich zgromadzonych nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców i uczniów zwłaszcza klas zerowych. W swoim przemówieniu skierował do całej społeczności naszej szkoły kilka ciepłych słów i życzeń. Po części oficjalnej udaliśmy się do klas na spotkanie  z wychowawcami. Tam na nas czekała pani Bożena Doch. Z poważnymi minami i lekkim niepokojem w oczach obserwowaliśmy nowe miejsce, w którym spędzimy cząstkę swojego młodziutkiego życia. Po krótkiej rozmowie z panią rozeszliśmy się do domów. I tak minął pierwszy dzień.


 

 


     Dnia 4 września w naszym przedszkolu gościliśmy pana policjanta.Pan policjant przypomniał nam zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Ponadto dowiedzieliśmy się co to znaczy słowo „obcy” i jak należy zachować się w takiej sytuacji. Podczas tego spotkania mogliśmy przekonać się, że policjant to przyjaciel dzieci, który zawsze nam pomoże gdy zajdzie taka potrzeba.

      Dzień 20 września to ważne wydarzenie dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Tego dnia obchodziliśmy  Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka, który został ustanowiony przez Sejm by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. Nasza placówka włączyła się do jego obchodów i ten dzień upłynął pod znakiem zabawy, konkursów i uśmiechu. Wszyscy  wraz ze swoimi wychowawcami wybraliśmy się na zaczarowaną wyspę wesoło bawiąc się, głośno śpiewając i tańcząc w rytm przedszkolnej muzyki. Zaczarowana wyspa, którą odwiedziliśmy  była pełna niespodzianek. Kto wie może w przyszłym roku wyruszymy tam znowu aby przypomnieć wszystkim o Dniu Przedszkolaka. Tak ciekawie i radośnie upłynął Pierwszy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka w naszej szkole.

 

     Dzień Komisji Edukacji Narodowej to jedno z ważniejszych świąt w kalendarzu każdej szkoły. Nic w tym dziwnego, podkreśla on bowiem doniosłą rolę oświaty i jej pracowników w kształtowaniu życia społecznego i obywatelskiego naszej ojczyzny. Z tej okazji 11 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Na początku uroczystości pan dyrektor życzył w swoim przemówieniu nauczycielom naszej szkoły wielu sukcesów podczas wykonywania tego niezwykle szlachetnego zawodu. Dowodem szacunku i uznania za całoroczną pracę były nagrody dyrektora szkoły, które otrzymało wielu nauczycieli. Na niezwykłą atmosferę tego szkolnego święta złożyła się także ciepła część artystyczna, którą wykonywał pięknie szkolny chór i wybrani artyści. Ten wyjątkowy dzień upłynął pod znakiem życzeń składanych swoim nauczycielom.

 

W dniu Nauczyciela, 
w dniu waszego święta, 
staje przed wami, 
dziatwa uśmiechnięta, 
aby wam przekazać, 
najlepsze życzenia, 
i wyrazić dzisiaj swe pragnienia, 
niechaj w dobrym zdrowiu, 
płyną wasze dni, 
niech się staną jawą, 
wasze piękne sny, 
niechaj trud wasz zawsze, 
plon obfity da, 
niechaj wartość waszą, 
cała Polska zna.

 

 

     W ostatnim tygodniu października myśli wszystkich zwracają się ku wieczności. Dzieje się tak we wszystkich kulturach, choć każda wyraża to w inny sposób. Uczniowie szkoły podstawowej w Sadowiu skupili się na tradycji anglosaskiej i 29 października urządzili obchody Halloween. Tego dnia w szkole pojawiły się różne zjawy, stwory, czarownice i inne potwory rodem z filmów grozy. Wszyscy wykazali się niezwykłą kreatywnością w przygotowaniu przebrań. Następnie poznaliśmy historię Halloween i tradycje z nim związane. Kolejnym ekscytującym punktem programu były konkursy. Bardzo podobały się tradycyjne zawody w jedzeniu jabłek. Całość imprezy przebiegała w radosnej i miłej atmosferze. Na długo chyba utkwi nam ten Halloween w pamięci i z niecierpliwością będziemy go oczekiwać w przyszły roku.

 

 

     Dnia 8 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły przez poczet sztandarowy oraz odśpiewaniem hymnu przez chór szkolny. Następnie młodzi artyści przedstawili program poetycko-muzyczny, ukazujący wydarzenia z przeszłości Polski, dzięki którym nasza Ojczyzna odzyskała upragnioną wolność. Posługując się pięknymi wierszami, słowami o ojczyźnie i historycznych zdarzeniach, przedstawili trudną drogę do jej odzyskania. Przekazywane treści były przeplatane patriotycznymi pieśniami, które w tym dniu brzmiały szczególnie uroczyście. Podczas całej uroczystości panowała podniosła atmosfera. Wszyscy uczniowie i nauczyciele na znak szacunku i poczucia jedności narodowej, przypięli do piersi biało-czerwone kotyliony. Ta niecodzienna lekcja patriotyzmu pomogła docenić odwagę i poświęcenie naszych przodków w walce o niepodległość oraz przypomniała nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym co trzeba pielęgnować.

 

     W środę 13 listopada wybraliśmy się do kina „Etiuda” na baśń muzyczną pt. „ W tajemniczej krainie krasnali”. Aktorzy z Teatru Dzieci i Młodzieży w Łodzi przenieśli widzów w tajemniczy świat skrzatów, smerfów, króliczków pełnych trwogi, ale też złej czarownicy. Przedstawienie wzbudziło wiele emocji, tym bardziej że mogliśmy brać w nim czynny udział pomagając aktorom pokonać przeciwności losu i przywrócić dawny ład w bajkowym lesie. Spektaklowi towarzyszyły konkursy, zawody oraz losowania nagród, które bardzo podobały się widowni. Ciekawa gra aktorów, piękne dekoracje i oprawa muzyczna zachwyciły licznie zgromadzoną publiczność.

 

 

 

     Dnia 22 listopada wraz ze swoją panią wybraliśmy się do szkolnej biblioteki i wzięli udział w lekcji bibliotecznej zatytułowanej – ogród botaniczny. Tam z wielką ciekawością oglądaliśmy kolorowe albumy i książki przedstawiające rośliny tropikalne. Po krótkiej rozmowie w której chętnie braliśmy udział przystąpiliśmy do wykonania pracy plastycznej. Były to kolorowe ilustracje, które z dumą prezentowaliśmy. Czas spędzony w bibliotece minął bardzo szybko. Zadowoleni i bogatsi w nową wiedzę wróciliśmy do sali. 

 

 

 

     Andrzejki to dzień radosnych zabaw i wróżb. Zwyczaj wróżenia w andrzejki znany jest od bardzo dawna. Wtedy to dziewczynki, a nawet chłopcy, chcą dowiedzieć się „coś” o swoim przyszłym losie. I tak 28 listopada w naszej klasie odbyła się zabawa andrzejkowa. Wszyscy dobrze się bawili, ale najwięcej emocji wywołały wróżby. Poznaliśmy znaczenie magicznych przedmiotów i liczb oraz innych przepowiedni. Wróżby przeplatane były pląsami i tańcami przy muzyce. Urozmaiceniem były przekąski i słodkości przygotowane przez naszych nieocenionych rodziców, które można było spożywać w chwili odpoczynku Tegoroczne andrzejki były wesołym spotkaniem dzięki któremu mogliśmy kultywować tradycje ludowe.


  

     W czwartek – 5 grudnia  udaliśmy  się do Miejskiego Domu Kultury w Opatowie na przedstawienie teatralne pt. „Kot w butach” wystawione przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Tę znaną historię niezwykłego kota, który odmienia los swojego pana, Janka i spełnia jego najskrytsze marzenia obejrzeliśmy z wielkim zainteresowaniem. Do oglądania przedstawienia zaprosiły nas dwa skrzaty, które również podczas jego trwania brały w nim czynny udział. Wesołe piosenki, sympatyczni bohaterowie, piękne kolorowe dekoracje sprawiły, że spektakl wszystkim bardzo się spodobał. Po powrocie do przedszkola długo dyskutowaliśmy na temat przedstawienia i tego, co nam się najbardziej podobało. Z niecierpliwością będziemy oczekiwać kolejnych przedstawień.

 

  

 

 

Witaj Mikołaju
Do nas zapraszamy
Powiemy Ci wierszyki
I coś zaśpiewamy.


 

     6 grudnia to dzień szczególny dla każdego dziecka, gdyż w tym dniu wszystkie dzieci odwiedza Święty Mikołaj. Pomimo wielu obowiązków, które musiał w tym dniu wypełnić, znalazł czas, aby odwiedzić i nasze przedszkole. Miał długi czerwony płaszcz, czapkę z pomponem i oczywiście worek prezentów……..dla grzecznych dzieci. Wszyscy ochoczo przywitaliśmy Mikołaja piosenką. W zamian za to każdy chłopczyk i dziewczynka dostał od niego piękny prezent. Przedtem musieliśmy oczywiście obiecać, że będziemy grzeczni i posłuszni przez cały rok. Po tym spotkaniu Mikołaj poczuł się bardzo zmęczony, więc pożegnał wszystkich i pojechał dalej uszczęśliwiać dzieci – te małe i te całkiem duże.

 

 

Odchodzisz już od nas Święty Mikołaju,
Pamiętaj, że dzieci mocno Cię kochają
 

     Dnia 11 grudnia wybraliśmy się do Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Częstocicach. Wzięliśmy tam udział w lekcji muzealnej. Pani przewodnik w sposób bardzo przystępny i ciekawy z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej „Nim rozbłyśnie pierwsza gwiazdka” przedstawiła nam zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Po wysłuchaniu wszystkich wiadomości rozpoczęły się zajęcia plastyczne, podczas których mogliśmy własnoręcznie ozdobić drewnianą choinkę. Wszystkie prace były bardzo pomysłowe i niepowtarzalne. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

 

 

     Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejszy okres roku, jest to szczególny czas. Czas składania życzeń, śpiewania kolęd, wręczania prezentów bliskim. W naszej szkole to również wyjątkowy okres.W piątek 20 grudnia odbyła się Wigilia klasowa. Rozpoczęliśmy ją wspólną modlitwą. Następnie każdy otrzymał opłatek i w miłej atmosferze przy grających kolędach składaliśmy sobie życzenia i dzielili się opłatkiem. Potem było wspólne kolędowanie i czas na słodkie smakołyki. Nasze spotkanie wigilijne zakończyło wspólne oglądanie przedstawienia nawiązującego do dnia narodzin Jezusa. Uroku występom dodały piękne stroje aktorów, scenografia oraz radosny śpiew kolęd i pastorałek. Wszyscy występujący na scenie otrzymali gromkie brawa, które były wyrazem uznania za piękny występ. Po przedstawieniu w świątecznych nastrojach udaliśmy się do domów.


     21 i 22 stycznia to dni wyjątkowo – sympatyczne poświęcone babciom i dziadkom.  W Szkole Podstawowej w Sadowiu święto ukochanych seniorów celebrują już najmłodsze klasy, pięcio- i sześciolatków. W środę 29 stycznia  gościliśmy w swoich progach babcie i dziadków, dla których wraz z wychowawczyniami przygotowaliśmy specjalny program artystyczny. W pięknie udekorowanej sali daliśmy popis swoich artystycznych umiejętności, zamieniając się w tancerzy, aktorów i piosenkarzy. Przygotowany program był wesoły , a co najważniejsze dedykowany kochanym Babciom i Dziadkom. Na zakończenie części artystycznej  przybyłym gościom  wręczyliśmy drobne upominki „ od serca” wykonane, wraz z najlepszymi życzeniami i gorącymi uściskami. Oprócz aktywnego udziału dzieci występowały także babcie i dziadkowie. Zaproszeni goście chętnie  przypomnieli sobie zabawy ruchowe i tańce ze swoich dziecięcych lat, a także uczestniczyli w konkursach. Po występach każdy wnuk i każda wnuczka wraz ze swoimi dziadkami udali się do klas na słodki poczęstunek. Przy aromatycznej kawie seniorzy mogli podzielić się wrażeniami z występów i radością z posiadania tak utalentowanych wnuków. Wspaniała atmosfera, która towarzyszyła spotkaniu była okazją do miłego spędzenia czasu, bliższego poznania się i wspólnego snucia wspomnień. Dzień ten zapewne na długo pozostanie w pamięci babć i dziadków, gdyż do swoich domów zabrali nie tylko upominki, ale przede wszystkim miłe wrażenia.

   
 

     Jak zabawa to zabawa a najodpowiedniejszym do tego czasem wydaje się karnawał – czas balów, maskarad i zabaw. W czasie karnawału bawią się nie tylko dorośli. Jest to również okazja do zabaw dla dzieci, którym ogromną radość sprawia wcielanie się w postacie bajkowe. W dniu 24 stycznia w naszym przedszkolu odbył się, tak długo wyczekiwany, wielki bal karnawałowy. Na ten wyjątkowy dzień z utęsknieniem czekaliśmy wszyscy. Kiedy pojawiły się pierwsze rytmy wesołej muzyki rozpoczęły się pląsy i tańce. W przerwach zajadaliśmy słodkie smakołyki przygotowane specjalnie na tą okazję. Wszyscy dobrze się bawiliśmy. Jednym słowem zabawa była na 102.

 

 

     Dnia 30 stycznia na sali gimnastycznej w towarzystwie koleżanek i kolegów z klas młodszych z wielką przyjemnością obejrzeliśmy spektakl profilaktyczny pt. „Stop agresji, stop przemocy”. W trakcie jego trwania mogliśmy obejrzeć kilka zabawnych scen nawiązujących do szkolnych sytuacji, które napotykamy każdego dnia. Ponadto dowiedzieliśmy się, że częste oszukiwanie nauczyciela, czy też dokuczanie innym, które jest bardzo popularne i nieprzemyślane doprowadza do pogorszenia ocen  z zachowania. Cały spektakl był bardzo pouczający i dostarczył nam wiele radości i powodów do śmiechu. 


  
 

 

„ Niech wszystkie serduszka się śmieją

 

niech wszystkie troski maleją

 

niech nikt się na świecie nie smuci,

 

niech zło się w dobro obróci. ”

 

 

     Oto zaklęcie, które usłyszeliśmy i głośno powtarzali wraz z aktorami podczas przedstawienia pod tytułem „Jaś i Małgosia”. 18 lutego sala kinowa Opatowskiego Domu Kultury przemieniła się w teatralną scenę. Aktorzy Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia dzięki pomysłowej scenografii, barwnych kostiumach i wspaniałej muzyce wprowadzili nas w baśniowy urok opowieści. Wszyscy z dużym zaangażowaniem śledziliśmy losy Jasia i Małgosi ostrzegając ich przed zagrożeniem ze strony złej czarownicy Choć niektóre sceny budziły grozę, przeplatane były sytuacjami pełnymi humoru. Ta tajemnicza i pełna napięcia historia o odwadze, mądrości i poświęceniu przekonała nas, że dobro zawsze wygrywa ze złem, a przykład kuszącego słodkościami domku uczy ostrożności. Pouczające piosenki a przede wszystkim świetna gra aktorów spowodowały, że przedstawienie „Jaś i Małgosia” bardzo się podobało.

 

     W poniedziałek 24 lutego grupa uczniów ze szkoły podstawowej w Sadowiu miała zaszczyt zaprezentować swoje umiejętności aktorskie w przedstawieniu o tematyce ekologicznej pt. „ Zielony Kapturek i siedmiu krasnoludków”. Aktorzy mieli okazję nieść ważne przesłanie, iż „Wobec niszczenia środowiska naturalnego poprzez człowieka, nie można pozostać obojętnym”. W inscenizacji nie zabrakło humorystycznych dialogów jak i również treści muzycznych, ale przede wszystkim wielkiego zaangażowania ze strony artystów. Piękna dekoracja, kolorowe stroje, bardzo profesjonalna gra aktorów  zasłużyły na ogromne brawa publiczności oraz serdeczne podziękowania ze strony pani dyrektor Krystyny Jezierskiej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Pomalutku zbliża się wiosna, a wraz z nią po raz kolejny mamy okazję obchodzić Dzień Kobiet. Nasza szkoła jak co roku uroczyście podeszła do tego życzliwego i radosnego święta. Męska część społeczności szkolnej wspomożona nieco przez swoje niezawodne koleżanki przygotowała z tej okazji program artystyczny co prawda nie 8, a 7 marca, ale nie mniej uroczyście niż zwykle. Uczniowie zaprezentowali swoje talenty wokalne i sceniczne, których bohaterkami były kobiety. Jednak tym co wywołało największy aplauz były występy taneczne. Na koniec wysłuchaliśmy życzeń skierowanych do wszystkich pań: nauczycielek, pracownic obsługi i uczennic. Życzenia składał pan dyrektor Karol Błaszczuk. To krótkie widowisko urozmaiciło życie szkolne i sprawiło, że to szczególne święto stało się bardziej wyjątkowe i uroczyste.