Szkoła Podstawowa im. Batalionów Chłopskich w Sadowiu

Sprawozdanie z działalności SZKOLNEGO KLUBU WOLONTARIATU

Rok szkolny 2017/2018

Sprawozdanie z działalności

SZKOLNEGO KLUBU WOLONTARIATU-

rok szkolny 2017/2018

I. Szkolny Klub Wolontariatu - to grupa uczniów z samorządu uczniowskiego, którzy chcą pomagać najbardziej potrzebującym, inicjować działania w środowisku lokalnym, wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne, kulturalne. Szkolny Klub Wolontariatu  działa w naszej szkole od grudnia 2016 roku. Przez ten czas udało nam się zorganizować        i przeprowadzić na terenie szkoły wiele akcji o charakterze charytatywnym. Wsparliśmy również akcje ogólnopolskie m. in.: Góra Grosza, Szlachetna Paczka, WOŚP.

 Formy działania SKW to:                                                                                                                           - zbiórki darów rzeczowych, artykułów szkolnych                                                                       - zbiórki pieniędzy do puszek, zbiórki nakrętek dla chorych dzieci                                               - organizowanie różnych akcji w zależności od pojawiających się potrzeb,                                 - udział w akcjach charytatywnych,                                                                                                - organizacja wydarzeń kulturalnych

Wszystkim wolontariuszom przyświeca idea wolontariatu:

Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się       z innymi                                                                                                              Jan Paweł II

Szkolny Klub Wolontariatu w roku szkolnym 2017/2018  działał akcyjnie- działania były jednorazowe, krótkoterminowe i okresowe. Uczniowie, którzy dobrowolnie zgłosili się do szkolnego wolontariatu to:

 z klasy II a Gimnazjum:

1. Julia Choinacka 2. Amelia Choinacka 3. Sara Niedbała 4. Martyna Sałagan 5. Magda Daniłowska 6. Sandra Nurek

z klasy II b Gimnazjum :

1. Magda Strapoć 2. Karolina Swat 3. Agnieszka Karbowniczak 4. Patrycja Jędrzejewska       5. Maria Machula 6. Katarzyna Piwnik 7. Kalinowska Patrycja 8. Justyna Wójcicka

II. Nasze działania:

Wrzesień

- co roku nasza szkoła bierze udział w akcji charytatywnej „Szkoło Pomóż i Ty”, która polega na sprzedaży cegiełek – pomocy naukowych. Każdy kupując taką cegiełkę w cenie 2 zł mógł pomóc podopiecznym Fundacji na rzecz osób niewidomych i niepełnosprawnych.             SKW zebrał kwotę 460zł, którą wpłacił na konto Fundacji.

- wykonanie kompozycji jesiennej na korytarzu w szkole

                                                      

Październik 

-  wykonanie upominków- 60 szt. z okazji DEN (torebka- flaming, w środku słodycze), współpraca z opiekunem Samorządu Uczniowskiego SP- panią Mileną Sitarską i panią Katarzyną Teter 

- współorganizacja z SU SP  konkursu na najorginalniejsze przebranie z okazji Halloween       

  - ogłoszenie i zaproszenie uczniów z klas 2-5 do ogólnopolskiego konkursu „Cukierek za życzliwość i Ty możesz zostać wolontariuszem”, wykonanie 25 „dzienniczków dobrych uczynków”, praca w komisji szkolnej przy punktacji dzienniczków i wyłonienie zwycięzcy-uczennicy klasy 5a Agaty Skuzy, której dzienniczek został wysłany do siedziby Fundacji „Dwa Skrzydła Anioła” w Lublinie, wykonanie nagród dla uczniów za udział w tym konkursie- współpraca z panią Katarzyną Teter

Listopad

- opiekun SKW pani Monika Wtorkiewicz uczestniczyła w warsztatach pt. „ Wolontariat       w szkole- od podstaw prawnych do aspektów praktycznych” w ŚCDN w Kielcach- 23.11.2017r.

- współorganizowanie z Dyrekcją Szkoły panią Anną Nowak akcji „Scyzoryki dla Afryki”, którą koordynowała Fundacja Edu Afryka i Stowarzyszenie Salutem. Celem akcji była zbiórka podstawowych artykułów do wyposażenia szkół (papier ksero, kredki, nożyczki, plecaki, farbki, klocki, plecaki, puzzle, ubrania i buty sportowe) z najbiedniejszych krajów Afryki: Beninu i Togo.  

 

-    współpraca z SU przy dekoracji sali gimnastycznej na zabawę andrzejkową- 29.11

Grudzień

- współpraca z Radą Rodziców i SU w organizowaniu kiermaszy świątecznych, z których środki pozyskane dzięki temu przedsięwzięciu  umożliwią wykonanie „zielonej sali” na świeżym powietrzu (altany i  miejsca na ognisko) – 22.11, 29.11, 06.12, 13.12, 20.12.2017r.

- współpraca przy świątecznej zbiórce żywności zorganizowanej przez panią Agnieszkę Pietruszkę  we współpracy z Bankiem Żywności w Ostrowcu Świętokrzyskim.  Dzięki pracy wolontariuszy i nauczycieli wsparcie w postaci paczek żywnościowych otrzymały najbardziej potrzebujące rodziny uczniów naszej szkoły – 2.12.2017 

- przeprowadzenie akcji mikołajkowej we współpracy z Komendą Powiatową Policji. Wolontariusze sprawdzali wraz z policjantami przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez kierowców  na drodze „9”; wzorowym kierowcom wręczali własnoręcznie wykonanie stroiki świąteczne wraz z życzeniami świątecznymi od społeczności szkolnej a tym  nieprzestrzegającym przepisów ruchu drogowego symboliczne rózgi- 6.12.2017r.

 

- zbiórka nakrętek, którą koordynowała pani Agnieszka Pietruszka.

- dnia 13.12.2017 r. odbyło się spotkanie młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego w Opatowie z klasami gimnazjalnymi naszej szkoły. Miało ono na celu propagowanie idei wolontariatu w szkole oraz wymianę doświadczeń zdobytych podczas działań cyklicznych, takich jak: szlachetna paczka, góra grosza, wielka orkiestra świątecznej pomocy, zbiórka żywności itp. „My dla innych” to hasło odbytych zajęć edukacyjno- wychowawczych dzięki  dobrej współpracy szkół.

 

 -  współpraca przy dekoracji świątecznej- bożonarodzeniowej  na korytarzu w szkole                                                                                 

- współpraca z panią Agnieszka Oskaldowicz, Agnieszką Mozal w organizacji „Szlachetnej Paczki”. Program Stowarzyszenia Wiosna, który polega na przygotowaniu świątecznej paczki dla rodzin w potrzebie.

  

- wykonanie 120szt. upominków świątecznych dla nauczycieli i zaproszonych gości na Jasełka Bożonarodzeniowe i Wigilię w szkole, we współpracy z panią Agnieszką Oskaldowicz i panią Katarzyną Teter

Styczeń

- zbiórka monet 1, 2, 5- cio groszowych od 27.11-2.01.2018r. Celem akcji „Góra Grosza” prowadzonej przez Towarzystwo Nasz Dom było zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dziecka, rodzinnych domów dziecka oraz rodzin zastępczych. Wolontariusze ze SKW uzbierali 50 kg monet co po przeliczeniu dało kwotę 463zł.

 

- WOŚP – SKW we współpracy z Panią Agnieszką Oskaldowicz był odpowiedzialny za przygotowanie stoiska z kawą, herbatą, sokami i słodyczami. Zebraliśmy 400 zł. wykonaliśmy również dwa koszę z ekologicznymi przetworami, które przekazaliśmy na licytację WOŚP- 14.01.2018r.

-  współpraca z SU  przy dekoracji sali gimnastycznej na zabawę karnawałową- 26.01

Luty

- współpraca przy dekoracji walentynkowej na korytarzu w szkole  

- współpraca z panią Małgorzatą Gumułą przy organizacji wizyty ks. Biskupa Krzysztofa Nitkiewicza w szkole, organizacja i obsługa stoiska z kawą i herbatą- 6.02.2018r.

- współorganizacja z panią Renatą Szymańską i panią Katarzyną Teter w organizacji Szkolnego Pokazu Talentów, praca w JURY, wykonanie dekoracji, dyplomów- 8.02.2018r.   

-   organizacja wyjazdu dla wolontariuszy i innych uczniów w ramach Dnia Wolontariusza do Kielc do Parku Rozrywki FLAY SKAY i Centrum Spinaczkowego MOBIUS STUIDIO oraz do kina na film edukacyjny „Cudowny Chłopak”

  

Marzec

- współpraca z Radą Rodziców i SU w organizowaniu kiermaszy świątecznych- wielkanocnych, z których pozyskane środki  umożliwią wykonanie „zielonej sali” na świeżym powietrzu (altany i  miejsca na ognisko)- 7.03, 14.03, 20.03, 28.03.2018r.    

 - przeprowadzenie akcji wielkanocnej/profilaktycznej ukierunkowanej na bezpieczeństwo w ruchu drogowym we współpracy z Komendą Powiatową Policji. Wolontariusze wzorowym kierowcom wręczali własnoręcznie wykonanie stroiki świąteczne wraz z życzeniami świątecznymi od społeczności szkolnej a tym  nieprzestrzegającym przepisów ruchu drogowego symboliczne bazie- 27.03.2018r.

 

Kwiecień                                                      

- współorganizowanie kolejnych kiermaszy „smakowitości” we współpracy z Radą Rodziców- 25.04, 9.05, 16.05 w celu powstania „zielonej sali”

- założenie Skrzynki Miłych Słów czyli pudełka, do którego każdy mógł wrzucić miły liścik do osoby, którą lubi lub chciałby jej coś dobrego powiedzieć,  pisząc to,  na kartce papieru.  Akcja była alternatywą  Facebooka i innych form kontaktów w cyberprzestrzeni internetowej.

 

 

- pomoc w dekoracji sali gimnastycznej z okazji Dnia Ziemi- 24.04.2018r.

Maj

- współorganizowanie z wychowawcami i SU Dnia Zdrowego Śniadania. Uczniowie przygotowywali na godzinie wychowawczej zdrowy, zbilansowany posiłek a w szczególności śniadanie, które jest podstawą zaspokojenia zapotrzebowania energetycznego na cały dzień. Wszyscy uczniowie przystąpili do tego zadania z ogromnym zapałem i zaangażowaniem. Na stolikach pojawiły się kolorowe, zdrowe kanapki, sałatki owocowo – warzywne, soki,  przekąski warzywne- 14.05.2018r.

- zorganizowanie Dnia Dobrych Uczynków  czyli święta społecznych i bezinteresownych działań. Pomysłodawcą tej akcji jest Fundacja Ekologiczna Arka, która zachęca do czynienia dobrych uczynków na rzecz ludzi, zwierząt lub środowiska naturalnego. W tym roku przyświecało nam hasło „Dobre Uczynki dają owoce” i głównym elementem akcji było rozdawanie na godzinie wychowawczej w każdej klasie  jabłek z przytwierdzonymi karteczkami, z pomysłami na dobry uczynek.  Natomiast uczniowie z klasy 5a i 5b wykonali drzewo dobrych uczynków, których listki to przykłady  dobrych uczynków- 28.05.2018r.

                                      

- wyjazd Szkolnego Klubu Wolontariatu na Dni Otwarte na Komendzie Powiatowej Policji              w Opatowie- 30.05.2018r.

- wykonanie puszek i umieszczenie ich na korytarzach szkoły w celu wrzucania monet groszowych przez cały rok szkolny na akcję Góra Grosza.

Czerwiec

- współorganizowanie ostatnich FULL kiermaszy „smakowitości” we współpracy z Radą Rodziców- 4.06, 5.06.2018r. w celu powstania „zielonej sali”

- spotkanie nagradzająco- podsumowujące pracę wolontariuszy  i  działanie Szkolnego Klubu Wolontariatu. Udział  wzięli pani dyrektor Anna Nowak, opiekun SKW pani Monika Wtorkiewicz, wolontariusze z klasy 2a i 2 b gimnazjum oraz nauczyciele, którzy pomagali w pracy SKW- pani Agnieszka Oskaldowicz, pani Katarzyna Teter, pani Milena Sitarska. Spotkanie miało na celu przypomnienie misji SKW, słowa podziękowania za zaangażowanie . Zwieńczeniem pracy SKW było wykonanie fotoantyramy z działań wolontariatu.

 

 

III. Wnioski

- w dalszym ciągu podejmować działania o charakterze wolontariatu,

-  zaprosić do współpracy uczniów, którzy pragną nieść bezinteresowna pomoc innym oraz odpowiedzialnie wykonywać powierzone im działania,

- w celu lepszej organizacji SKW założyć kartę aktywności lub dzienniczek pracy oraz napisać regulamin SKW.

 

 

 

 

 

 

Sprawozdanie sporządziła i przedstawiła na zebraniu Rady Pedagogicznej dnia 14.06.2018r. Monika Wtorkiewicz- Opiekun Szkolnego Klubu Wolontariatu