Szkoła Podstawowa im. Batalionów Chłopskich w Sadowiu Gimnazjum im. ppłk Wł. Zwiejskiego ps. "Jaruga" Szkoła Podstawowa w Biskupiacach

NARODOWE CZYTANIE ,,TRYLOGII” – PATRIOTYCZNA AKCJA W SZKOLE PODSTAWOWEJ BISKUPICE...

NARODOWE CZYTANIE ,,TRYLOGII” – PATRIOTYCZNA AKCJA W SZKOLE PODSTAWOWEJ BISKUPICE...

W czwartek 11 września 2014 roku, w Szkole Podstawowej w Biskupicach odbyła się niecodzienna uroczystość, której inicjatorem był Pan Prezydent Bronisław Komorowski. Mowa oczywiście o czytaniu „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.

Na początku spotkania uczniowie wraz z nauczycielami oraz zaproszonymi gośćmi przypomnieli sobie sylwetkę biograficzną twórcy oraz jego wybitne dzieła. Pomysłów na interpretację sienkiewiczowskiej prozy było wiele…

Czytanie uroczyście rozpoczęła Pani Dyrektor Anna Nowak, która zaprezentowała słuchaczom fragment „Potopu”. Wtórowali Jej goście, wśród których nie mogło zabraknąć Pani Wójt Marzeny Urban-Żelazowskiej, Pani Dyrektor SOSW w Niemienicach – Bożeny Chodorek, Pani Bibliotekarki Urszuli Gawlik, a także Pań: Heleny Chlebny oraz Teresy Bełczowskiej – emerytowanych nauczycielek tutejszych szkół. Umiejętności sceniczne zaprezentowali także uczniowie szóstej klasy, którzy ochoczo zgłosili się do uczestnictwa w  akcji.

Zwieńczeniem spotkania było obejrzenie prezentacji multimedialnej o polskiej szlachcie, a także przybicie pamiątkowej pieczęci w egzemplarzach powieści przyniesionych ze sobą przez gości i młodzież tutejszej placówki.

W czasach, gdy „książka odchodzi do lamusa” warto podjąć wszelkie inicjatywy służące zachęcaniu młodzieży do czytania. Mamy nadzieję, że „Narodowe czytanie” na stałe zagości w repertuarze imprez naszej szkoły. 

Akcję przygotowała Pani Małgorzata Niedbała przy współpracy z Panią Urszulą Kozłowską.


 „Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach”.

M. Cicero

Artykuły