Szkoła Podstawowa im. Batalionów Chłopskich w Sadowiu

WYKAZ LEKTUR

Wykaz lektur dla klas IV-VII

 

Klasa IV

Lektura obowiązkowa

Jan Brzechwa, Akademia pana Kleksa

Joanna Olech, Dynastia Miziołków

Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks)

Rene Goscinny, Jean Jacques Sempe, Mikołajek (wybór opowiadań)

Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego

Wybrane podania i legendy polskie

Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault, Kopciuszek, Kot w butach, Sinobrody, Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce, Jeanne Marie Leprince de Beaumont, Piękna i Bestia

Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Joanny Kulmowej, Juliana Tuwima

Lektura uzupełniająca

Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród  lub inna powieść

Janusz Korczak, Król Maciuś Pierwszy

Adam Bahdaj, Kapelusz za 100 tysięcy

Maria Kownacka, Zofia Malicka, Dzieci z Leszczynowej Górki

Selma Lagerlof, Cudowna podróż

Sat-Okh, Biały mustang

 

Klasa V

Lektura obowiązkowa

Clive Staples Lewis, Opowieści z Narni. Lew, czarownica i stara szafa

Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (zwyczaje i obyczaje)

Ferenc Molnar, Chłopcy z Placu Broni

Bolesław Prus, Katarynka

Juliusz Słowacki, W pamiętniku Zofii Bobrówny

Seweryna Szmaglewska, Czarne Stopy

Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz np. mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Edypie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce

Biblia, powstanie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne

Wybrane wiersze Jana Twardowskiego, Leopolda Staffa, Anny Kamieńskiej, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza

Lektura uzupełniająca

Lewis Carroll,  Alicja w Krainie Czarów

Andrzej Maleszka,  Magiczne drzewo

Karol May, Winnetou

Małgorzata Musierowicz, wybrana powieść

Edmund Niziurski,  Sposób na Alcybiadesa

Bolesław Prus,  Kamizelka

Henryk Sienkiewicz,  Janko Muzykant

Mark Twain, Przygody Tomka Sawyera

Wybór innych tekstów kultury

 

Klasa VI

Lektura obowiązkowa:

Antoni Czechow,  Kameleon, Śmierć urzędnika

Rafał Kosik,  Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

Ignacy Krasicki, wybrane bajki

Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (polowanie oraz koncert Wojskiego)

John Ronald Reuel Tolkien,  Hobbit, czyli tam i z powrotem

Henryk Sienkiewicz,  W pustyni i w puszczy

Wybrane wiersze Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Zbigniewa Herberta oraz inne teksty kultury

Lektura uzupełniająca:

Aleksander Dumas, Trzej muszkieterowie

Joseph Rudyard Kipling, Księga dżungli

Marcin Kozioł, Skrzynia Władcy Piorunów

Stanisław Lem, Cyberiada (fragmenty)

Kornel Makuszyński, Szatan z VII klasy

Lucy Maud Montgomery,  Ania z Zielonego Wzgórza

Alfred Szklarski, wybrana powieść

Katarzyna Zychla, Dziewczynka tańcząca z wiatrem

Irena Jurgielewiczowa, Ten obcy

 

Kl. VII

Lektura obowiązkowa

Charles Dickens,  Opowieść wigilijna

Aleksander Fredro,  Zemsta

Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni, trenów

Ignacy Krasicki,  Żona modna

Adam Mickiewicz,  Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, II część Dziadów, Pan Tadeusz ( fragmenty ), Stepy akermańskie - wybór

Henryk Sienkiewicz,  Quo vadis, Latarnik

Stefan Żeromski,   Siłaczka

Juliusz Słowacki,   Balladyna

Wybór wierszy i innych tekstów kultury

Lektura uzupełniająca

Ernest Hemingway,  Stary człowiek i morze

Nancy H. Kleinbaum,  Stowarzyszenie Umarłych Poetów

Henryk Sienkiewicz,  Krzyżacy

Agata Christie, wybrana powieść kryminalna

Melchior Wańkowicz,  Ziele na kraterze ( fragmenty )

Małgorzata Musierowicz, wybrana powieść